Sputnik nad Polską

20 listopada  rozpoczyna się w Warszawie i potrwa do  29 listopada 2014 r. VIII edycja największego  na świecie festiwalu poświęconego filmowi rosyjskiemu. Tegorocznym motywem przewodnim „Sputnika nad Polską” jest rosyjska fantastyka i science-fiction. Festiwalowi będą towarzyszyć koncerty, spotkania, przedstawienia teatralne,...więcej»

19.11.2014

Europejskie Targi Muzyczne

Panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty, koncerty a na nich prezentacja tego co najciekawsze na polskiej scenie muzycznej - to z grubsza program arcyciekawego, trzydniowego wydarzenia muzycznego, które rozpocznie się 28 listopada 2014 r. w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Europejskie Targi Muzyczne to też okazja do kupienia albo wymienienia się...więcej»

17.11.2014

Pięć nominacji dla „Idy”

8 listopada podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sewilli ogłoszone zostały nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, przyznawanych w 21 kategoriach. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 13 grudnia w Rydze Najwięcej nominacji otrzymał  film Pawła Pawlikowskiego „Ida”. O nagrodę  powalczy w...więcej»

15.11.2014

Polskie kabarety podbijają Irlandię

Trwa ofensywa polskiego kabaretu na Irlandię.  Polskojęzyczną publiczność  ledwie przestały boleć boki od śmiechu po wizytach Jerzego Kryszaka, który był w Dublinie i Cork we wrześniu i Artura Andrusa w październiku, a już zanosi się na ciąg dalszy. 29 listopada 2014 r. stolicę Irlandii odwiedzi najdowcipniejsza kobieta Polski Maria...więcej»

06.11.2014

Oskary dla polskich filmów ?

Dwa filmy, „Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego i "Joanna" Anety Kopacz znalazły się wśród ośmiu krótkometrażowych obrazów dokumentalnych rekomendowanych do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w 2015 r. Wytypowane zostały przez Academy of Motion Picture Arts and Sciences. "Nasza klątwa" to film, opowiadający o radzeniu...więcej»

03.11.2014

„Nienawidzę cię Polsko, bo nade mną masz władzę"

….śpiewa  na najnowszej swojej płycie Czesław Mozil- wokalista, kompozytor i muzyk, lider polsko-duńskiego zespołu „Czesław Śpiewa”, niesforne dziecko polskiego show-biznesu. Wyjechał z rodzicami do Danii, kiedy miał sześć lat. Na emigracji ukończył Duńską Królewską Akademię Muzyczną, koncertował, prowadził knajpę, pracował w firmie...więcej»

03.11.2014

Faras we „własnym domu”

Pół wieku temu grupa polskich uczonych pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego dokonała jednego z najwspanialszych odkryć w historii światowej archeologii. W sudańskiej miejscowości Faras odkopała ruiny  wczesnochrześcijańskiej katedry  z  okresu VIII - IX wieku. Tym co zachwyciło odkrywców były przepiękne freski...więcej»

27.10.2014

„Warszawskie Dzieci” w Chicago

W sobotę 4 października 2014 w chicagowskiej sali Copernicus Center odbyła się premiera musicalu „Warszawskie Dzieci” upamiętniającego bohaterów Powstania Warszawskiego. Organizator wydarzenia, Paderewski Symphony Orchestra of Chicago, na łamach portalu faktychicago.com podziękował osobom i instytucjom mającym wkład w przygotowanie...więcej»

15.10.2014

Polskie nowości filmowe w Wilnie

Od 15 do 21  października ,w ramach  XIV Tygodnia Filmu Polskiego w wileńskich centrach filmowych: „Multikino”, „Pasaka” i „Skalvija“ , zostaną zaprezentowane najnowsze polskie filmy. Tegoroczny przegląd polskiej kinematografii rozpocznie się od prezentacji filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego „Papusza”,  opartego na...więcej»

15.10.2014

Zmarł Siegfried Lenz

We wtorek, 7 października 2014 r., w Hamburgu w wieku 88 lat zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy niemieckich Siegfrid Lenz - pochodzący z Ełku prekursor polsko-niemieckiego pojednania. S. Lenz popierał politykę kanclerza Willy’ego Brandta zmierzającą do uregulowania stosunków z Polską i uznania naszych powojennych granic. Był...więcej»

08.10.2014
Wyświetlono artukyły od 11 do 20 ze wszystkich 341