Złota Żaba dla „Lewiatana”

W Bydgoszczy dobiegła końca 22. Edycja Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Ten festiwal nie równa się popularnością z wręczeniem Oscarów, nie jest tak elegancki jak festiwal w Cannes, ale w środowisku filmowców zaliczany jest do najważniejszych w roku. Ta impreza ma już rangę światową.

Złotą Żaba w roku 2014  nagrodzono  „Lewiatana” w reżyserii  Andrieja Zwiagincewa, ze zdjęciami Michaiła Kriczmana. Wstrząsający film w syntetyczny sposób obrazujący obraz mentalny i mechanizmy społeczne współczesnej Rosji. Srebrną Żabę dostał „Omar” mieszkającego w Holandii  Palestyńczyka Hanny Abu-Assada ze zdjęciami Ehaba Assal, a Brązową, nagrodzona wcześniej w Cannes,  „Mama”  Xaviera Dolana i operatora Andre Turpina.

W konkursie filmów polskich wyróżniono „Hardkor Disco” Krzysztofa Skoniecznego ze znakomitymi zdjęciami Kacpra Fertacza , a w kategorii dokumentów  „Krew” Aliny Rudnickiej , zdjęcia – Jura Gautsul i Sergiej Maksimow.

Oficjalnych nagród nie doczekali  się „Bogowie” Łukasza Palkowskiego  ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego  i „Serce, serduszko”  Jakuba Kolskiego ze zdjęciami Piotra Lenara, ale oba filmy spotkały się z gorącym przyjęciem festiwalowej widowni.  (aw)

27.11.2014 21:30 opublikowano w Kultura