Bohater komiksu. Fot. NŚ
Okładka komiksu

Bohater komiksu. Fot. NŚ

Bohater komiksu. Fot. NŚ
Okładka komiksu

Okładka komiksu

Prawdziwa historia niedźwiedzia Wojtka

Ukazał się komiks w języku polskim i angielskim, opowiadający o losach słynnego niedźwiedzia Wojtka, żołnierza Armii Andersa.

Publikacja pod tytułem „Jak niedźwiedź Wojtek został polskim żołnierzem. Prawdziwa historia, niedźwiedzia, żołnierza 2 Korpusu Polskiego” powstała w ramach międzynarodowego projektu eTwinning, realizowanego przez polskich i włoskich uczniów pod kierunkiem Wioletty Sosnowskiej i Angeli Riccomi. W związku z 70. rocznicą urodzin niedźwiedzia Wojtka Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych  w Żaganiu i Szkoła Paolini-Cassiano w Imoli we Włoszech podjęły szereg działań, których celem jest popularyzacja wiedzy o losach i dokonaniach żołnierzy 2 Korpusu Polskiego oraz postaci niezwykłego niedźwiadka- żołnierza. 

- Jednym z najważniejszych wydarzeń była uroczystość przejęcia tradycji 22 Kompanii Zaoptarywania Artylerii, jednostki w której służył Wojtek przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym naszj szkoły w Żaganiu, wystawa w Polsce i we Włoszech „Niedźwiedź Wojtek i żołnierze 2 Korpusu Polskiego” oraz spektakl będący rekonstrukcją losów Wojtka – wyjaśnia Wioletta Sosnowska.

- Nasz projekt zyskał szerokie poparcie i uznanie, został wyróżniony europejską odznaka jakości, uzyskał logo polskiej prezydencji w UE oraz został objęty wieloma patronatami honorowymi, m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Obrony Narodowej, Urzędu do Spraw Osób Represjonowanych i Kombatantów z ministrem Janem Ciechanowskim na czele, Konsultau Generalngo RP w Mediolanie, Fundacji rozwoju Systemu Edukacji, IPN-u, Marszałka Województwa Lubuskiego, Lubuskiego Kuratora Oświaty, Starosty Żagańskiego i Burmistrza Żagania – dodaje  koordynatorka projektu.

Patronat medialny nad popularyzacją wiedzy o Wojtku objął między innymi dwutygodnik dla Polaków we Włoszech „Nasz Świat”.

Komiks stanowi nieocenioną wartość historyczną opartą na autentycznych wspomnieniach. Nad jego merytoryczną poprawnością czuwał prof. Wojciech Narębski,  kolega-imiennik misia Wojtka, ostatni żyjący żołnierz 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której obaj -  Pan Profesor i niedźwiadek - służyli.

Tak we wstępie do komiksu pisze o publikacji prof. Wojciech Narębski:

- Niezwykłej historii niedźwiedzia Wojtka, który wraz z 22 Kompanią Zaopatrywania Artylerii przebył szlak wojenny 2. Korpusu Polskiego od Palestyny przez Irak, Egipt i kampanie włoską po Szkocję, poświęcono już szereg książek i publikacji w różnych językach, napisanych głównie po polsku i angielsku. Pierwsze z nich, autorstwa oficera 2 Korpusu Wiesława A. Lasockiego,  ukazały się w latach 1968-1971, w wersji angielskiej przy współpracy z Goffrey Morgan’em.

Kilka lat później pisał o nim Janusz Przymanowski. Ponieważ jednak pozostali w większości na emigracji żołnierze 2 Korpusu sprzeciwili się zdecydowanie przewiezieniu żołnierza Wojtka do ogrodu zoologicznego w zniewolonej Polsce, władze PRL nie zezwoliły na publikacje tych książek w kraju. Dlatego powtórne zainteresowanie postacią tego niezwykłego niedźwiedzia przypada dopiero na okres ostatniego dwudziestolecia. Poza licznymi artykułami prasowymi , w 2007 r. ukazała się powieść Maryny Miklaszewskiej „Wojtek z Armii Andersa” , a w 2009 r. książka dla dzieci Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”, nagrodzona za popularyzowanie historii wśród naszej młodzieży. Godna uwagi jest również dwujęzyczna książeczka szkockiego nauczyciela Garry Paulina „Niedźwiedź żołnierz o imieniu Wojtek”.

Źródło:

Chcesz wiedzieć więcej? 

Polecamy artykuł dwutygodnika polonijnego „Nasz Świat”: "Kompania niedźwiedzia Wojtka – przejęcie tradycji 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii przez uczniów LO w Żaganiu" (kliknij)

Wojtek-Mały opowiada o Wojtku-Dużym, niedźwiedziu, razem z którym służył w wojsku - wywiad telewizyjny Przemka Budzicha z prof. Wojciechem Narębskim, ostatnim żyjącym żołnierzem 22° Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w którym opowiada o tym, jak niedźwiadek trafił do wojska i jaką rolę pełnił w kompanii: (kliknij)

Komiks o szeregowym niedźwiedziu Wojtku – wersje polska i włoska są już on line. Komiks w wersji e-book: (kliknij

13.06.2012 15:23 opublikowano w Kultura