Polskie plakaty turystyczne na wystawie w Rzymie

Na wystawie w rzymskiej siedzibie Instytutu Polskiego oglądać można  do końca lutego 2015 roku unikatowe plakaty pokazujące Tatry z początku XX wieku.
Wśród wystawianych prac znajdują się dzieła tak wybitnych artystów jak Zofia Stryjeńska, Stefan Norblin, Stefan Osiecki czy Jerzy Skolimowski. Zwiedzający ekspozycję mogą też zobaczyć plakat do filmu fabularnego „Biały ślad” z 1932 roku w reżyserii Adama Krzeptowskiego, autorstwa anonimowego twórcy. Debiutancki film Krzeptowskiego oficjalnie reprezentował Polskę na pierwszym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał wyróżnienie za zdjęcia.

Polska szkoła plakatu cieszy się we Włoszech dużym uznaniem. Dotychczas prezentowane były tam plakaty filmowe, teatralne, operowe i muzyczne  i dlatego  niecodzienna prezentacja plakatów turystycznych budzi duże zainteresowanie. Uwagę zwiedzających przykuwają zwłaszcza najstarsze plakaty pochodzące z początku XX wieku, a  przedstawiające Zakopane jako kurort i ośrodek sportowy o międzynarodowej renomie.
Ekspozycję „Incontri sui Tatra - Polskie plakaty turystyczne i sportowe z lat 1900 – 1950” Instytut Polski przygotował wspólnie z Muzeum Tatrzańskim im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Więcej informacji na stronie Instytutu Polskiego w Rzymie.

Źródło: www.msz.gov.pl

31.12.2014 12:18 opublikowano w Kultura