Fot. Facebook

Fot. Facebook

Polskie filmy na szwedzkim ekranie

Wystartowała czwarta edycja festiwalu filmów polskich: Kinoteka Stockholm. Przedsięwzięcie jest szwedzką edycją odbywającego się od ponad dziesięciu lat w Londynie i innych miastach Wielkiej Brytanii festiwalu o tej samej nazwie.

Kinoteka Stockholm promuje najnowsze i najciekawsze polskie filmy. Organizatorzy stawiają na kino ambitne, inteligentne i niepokorne. Festiwal podzielony został na dwie części. Pierwsza będzie trwać do 21 października i odbędzie się w sztokholmskim kinie Sture. Kolejny etap-  Kinoteka ON TOUR, podczas której polskie filmy pokazywane będą w ramach innych festiwali we współpracy z Kinoteką, zakończy się do końca listopada. 

Festiwal zainaugurowany został filmem Waldemara Krzystka – „80 milionów”. Fabuła polskiego kandydata do Oskara inspirowana jest historią, która wydarzyła się we Wrocławiu, jesienią 1981 roku. Tytuł nawiązuje do brawurowej akcji wyprowadzenia z wrocławskiego banku majątku Solidarności w wysokości 80 milionów złotych. 

Na tegorocznym festiwalu będzie można zobaczyć najciekawsze nowości polskiego kina. Nie zabraknie wielokrotnie nagradzanego filmu Wojciecha Smarzowskiego – „Róża”, który dotyka problemu Mazurów przymusowo wysiedlanych po II wojnie światowej do Niemiec.  Widzowie będą mogli zobaczyć także  „Ki”, czyli portret zagubionej samotnej matki i dziewczyny, która wciąż marzy o podbiciu świata. Kolejnym prezentowanym obrazem będzie „Sekret” Przemysława Wojcieszka. Film porusza kwestie mniejszości etnicznych i seksualnych oraz kwestie wykluczenia.

Podczas głównej części festiwalu zobaczyć będzie również można dzieło Wilhelma Sasnala - jednego z najbardziej znanych polskich artystów sztuki współczesnej „Z daleka widok jest piękny” oraz najnowsze polskie filmy krótkometrażowe zebrane pod nazwą Short Waves Allround.

W ramach drugiej części festiwalu – Kinoteka ON TOUR obejrzeć będzie można m.in. retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego, nominowany do Oskara film Agnieszki Holland „W ciemności” oraz dokument „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego.

Bilety można kubić na stronie internetowej http://www.sf.se/biljetter/bokningsflodet/valj-forestallning/ 

MZ/poloniainfo.se

19.10.2012 15:02 opublikowano w Kultura