Polski jazz w Austrii

Udział w Forum Kultury w austriackim Villach jest wyróżnieniem i uznaniem dla dorobku każdego artysty. Cieszy więc, że główną atrakcją jubileuszowego, XXV Kulturforum Villach, 28 i 29 listopada, będzie Polski Jazz Festival i muzycy z Polski. 

W czwartek, 28 listopada, w klubie Kulturhof:Keller, przy ulicy Lederergasse 15, wystąpi zespół Hera, założony przez klarnecistę i kompozytora Wacława Zimpla, w składzie: Paweł Postaremczak – saksofon, Ksawery Wójciński – kontrabas i Paweł Szpura – perkusja. Jako drugi zagra tego dnia zespół Horny Trees w składzie: Paweł Szamburski – klarnet, Maciej Trifonidis Bielawski – gitara, Hubert Zemler – perkusja. 

W piątek, w kinie Villacher Stadkino, zaprezentowany zostanie film dokumentalny Waltera Ruttmanna „Berlin, die Sinfonie der Großstadt“ (Berlin, symfonia wielkiego miasta) z 1927 roku, z muzyką na żywo zespołu Horny Trees.

W finale polskiego festiwalu, ponownie w Kulturhof:Keller, wystąpi zespół Daktarii, grający mieszankę klezmerskiego rocka, patchworkowego jazzu i legendarnego polskiego yassu lat osiemdziesiątych. Zespół wystąpi w składzie: Olgierd Dokalski – trąbka, Mateusz Franczak – saksofon, Miron Grzegorkiewicz – gitara, Maciej Szczepański – bas, Robert Alabrudziński – perkusja.

W czasie imprezy w Villach odbędzie się również wystawa wybranych plakatów Marka Wajdy, które powstały na zamówienie Instytutu Polskiego do cyklu muzyki współczesnej i eksperymentalnej pod nazwą Melomaniac Corner, organizowanego od dwóch lat we współpracy z klubem Porgy & Bess w Wiedniu. Wernisaż odbędzie się 28 listopada, o godz. 18, w klubie Kulturhof:Kantine. 

pp

20.11.2013 13:22 opublikowano w Kultura