Fragment filmu "80 milionów". Fot. materiały dystrybutora

Fragment filmu "80 milionów". Fot. materiały dystrybutora

Polska na dużym ekranie w Connecticut

W przekonaniu, że jedną z najlepszych form upowszechniania informacji o polskiej historii i kulturze poza granicami kraju jest nasza kinematografia, Fundacja SEMPER POLONIA przy współpracy z Katedrą Historii Polski i Polonii im. Stanisława A. Blejwasa Stanowego Uniwersytetu Centralnego Connecticut (CCSU) z New Britain, organizuje w tym mieście cykliczne pokazy polskich filmów fabularnych i dokumentalnych. Pierwsze seanse okazały się dużym sukcesem.

Polska droga do wolności

Wspólny projekt pn. „Polskie Wieczory Filmowe” adresowany jest w szczególności do młodego pokolenia Amerykanów polskiego pochodzenia w drugim i trzecim pokoleniu, którzy Polskę i jej losy znają głównie z opowiadań rodziców czy dziadków. Szczególnie polonijnych studentów, których w tym prawdziwie polskim stanie (wg spisu powszechnego z 2010 r. w Connecticut mieszka ok. 300 tys. Polaków) nie brakuje. 

– Poprzez „dobre kino” chcemy pokazywać młodej Polonii polską drogę do wolności, wskazywać ludzi, którzy przyczynili się do budowy demokracji nad Wisłą i najważniejsze momenty polskiej historii. Także te najczarniejsze – mówi Grzegorz Rogowski z Fundacji SEMPER POLONIA, opiekun projektu. Dodaje, że inicjatywa ma na celu także promocję osiągnięć współczesnej Polski w obszarze kultury. – Polskie kino ma dobrą markę na świecie i chcemy to wykorzystać do realizacji celów statutowych Fundacji– mówi.  

Włączcie się! 

Wśród celów projektu jest także zachęcenie polonijnych studentów, i nie tylko, do szerszego uczestnictwa w działaniach programowych katedry im. Stanisława A. Blejwasa i zapisywania się na kursy polskiej historii, polityki, kultury, literatury czy historii Polonii amerykańskiej. – Nasza współpraca z Fundacją SEMPER POLONIA ma na celu przyciągnięcie do katedry kolejnych przedstawicieli młodego pokolenia Polonii, także uczniów szkół średnich, z którymi polska katedra współpracuje od wielu lat, i włączenie ich w działalność CCSU na rzecz Polaków w Connecticut – mówi Renata Vickrey, koordynator przedsięwzięcia po stronie amerykańskiej uczelni. – Ale nie zapominamy też o starszym pokoleniu i zachęcamy do oglądania naszych filmów wszystkich zainteresowanych współczesnym kinem polskim i w ogóle historią Polski – dodaje. 

Fabuła i historia

W ramach „Polskich Wieczorów Filmowych” w New Britain pokazywane są głównie te polskie filmy, które w ostatnich latach zyskały popularność na całym świecie, ale z różnych przyczyn nie zostały pokazane w kinach Connecticut lub były wyświetlane w ograniczonym stopniu. Wszystkie wyświetlane są w oryginalnej ścieżce dźwiękowej i opatrzone są angielskimi napisami. To ukłon organizatorów w stosunku do uczestników pokazów, którzy nie mówią dobrze po polsku.

Pierwszy pokaz odbył się w maju. Obraz „Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana zgromadził w jednej z uniwersyteckich sal ponad 120 osób. – Projekcji filmu towarzyszyło duże skupienie gości i olbrzymie zainteresowanie, a było wiele osób, które przyjechały na pokaz spoza naszego stanu – relacjonuje Renata Vickrey, dodając, że kolejne dwa seanse odbyły się po przerwie wakacyjnej: „Sala Samobójców” (20 września) i „Wszystko co kocham” (3 października). 

Do końca roku zostaną wyświetlone jeszcze: „Essential killing” Jerzego Skolimowskiego (24 października), „Mała Moskwa” (7 listopada) i „80 milionów” (14 listopada) Waldemara Krzystka, „Erratum” Marka Lechkiego  (5 grudnia) oraz „Czarny Czwartek - Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauze (13 grudnia). – Każdą z tych produkcji zobaczyło w Polsce kilkaset tysięcy widzów. Dlatego szacujemy, że filmy zobaczy wielu Polonusów, tym bardziej, że informacja o naszych pokazach szybko rozchodzi się po mieście New Britain i jego okolicach – przewiduje Renata Vickrey. Liczy, że po pokazach wielu widzów bliżej zainteresuje się Polską i jej losami, a także działalnością samej katedry.    

Polecamy i zapraszamy!

Fundacja SEMPER POLONIA, Katedra Historii Polski i Polonii im. Stanisława A. Blejwasa oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, które wsparło „Polskie Wieczory Filmowe” w zakresie zakupu licencji na wyświetlane filmy, zapraszają wszystkich chętnych do udziału w pokazach. Zgodnie z tradycją Programu Studiów Polskich na CCSU pokazy filmów polskich są bezpłatne. Seanse odbywają się na terenie kampusu uniwersyteckiego. Większość filmów wyświetlana jest w Vance Academic Center (1615 Stanley St., New Britain, CT 06050), zawsze o godz. 19:00 (7 pm) w sali nr 105. Odstępstwem od tej reguły będą jedynie filmy „Essential Killing” i „80 Milionów”, które zostaną wyświetlone w sali Teatru Torp w Davidson Hall (ta sama godzina). 

FSP

10.10.2012 08:34 opublikowano w Kultura