Czy „Ida” zdobędzie Oscara ?

22 lutego 2015 r. w Dolby Theatre w Los Angeles odbędzie się 87 ceremonia rozdania OSCARÓW, prestiżowej nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Cały  filmowy świat i miłośnicy X Muzy od tygodnia spekulują, kto ma największe szanse, a hazardziści obstawiają zakłady.

W każdej kategorii, a jest ich aż 24 znamy już wszystkich nominowanych, na których członkowie Akademii oddają swoje głosy. Wśród nominowanych na najlepszy film nieanglojęzyczny znalazła się „Ida”, film wyreżyserowany przez Pawła Pawlikowskiego, a w kategorii najlepsze zdjęcia wśród pięciu nominowanych znaleźli się twórcy zdjęć do „”Idy” Łukasz Żak i Ryszard Lenczewski. Konkurentami polskiego filmu do statuetki OSCARA będą cztery filmy: argentyńsko-hiszpański „Dzikie historie”, rosyjski „Lewiatan”, gruzińsko-estoński „Mandarynki” i francusko-mauretański ‘Timbuktu”.

W kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny znalazły się dwa polskie filmy „Joanna” zrealizowana przez Anetę Kopacz i „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego i Macieja Ślesickiego.

„Ida”, której światowa premiera odbyła się 30 sierpnia 2013 r., to jeden z największych hitów polskiej kinematografii ostatnich lat. Film Pawlikowskiego jest znany widowni w 51 krajach i zdobył już ponad 80 nagród i wyróżnień na całym świecie, a odtwórczynie głównych ról Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska z mało znanych aktorek awansowały do elity polskiego teatru i filmu. mh

21.01.2015 13:14 opublikowano w Kultura