Fot. Archiwum

Fot. Archiwum

„Bitwa pod Grunwaldem” jak nowa

Ponad dwa lata trwały renowacyjne prace przy jednym z najbardziej znanych polskich obrazów. „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki wyglądu nie zmieniła, ale odzyskała głębię kolorów. Koszt konserwacji 134 letniego dzieła wyniósł 1,2 mln.

„Bitwa pod Grunwaldem” to jeden z największych i najtrudniejszych w konserwacji obrazów  w polskich zbiorach.  Konserwacja dzieła Jana Matejki zaczęła się w lipcu w 2010 roku. Skomplikowany proces  przeprowadzono w specjalnie zaadaptowanej do tego celu Sali Matejkowskiej w Muzeum Narodowym. Efekt prac spodobał się fachowcom i ministrowi kultury.

-Wykonanie prac konserwatorskich przy "Bitwie pod Grunwaldem" było niezbędne. Renowacja dzieła wymagała wielkiego wysiłku i ogromnej wiedzy, prace zostały wykonane niezwykle profesjonalnie  – powiedział Bogdan Zdrojewski.

Operację sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem programu konserwacji obrazu od 2010 r. był PKO Bank Polski.

„Bitwa pod Grunwaldem" namalowana została przez Jana Matejkę w 1878 roku w technice olejnej na płótnie. Obraz przedstawia końcową fazę bitwy - odwrót wojsk krzyżackich i śmierć wielkiego mistrza zakonu Ulricha von Jungingena podczas ataku chorągwi krakowskiej.

MZ

24.09.2012 15:55 opublikowano w Kultura