Trzech Króli i Wigilia razem

Dziś i jutro trwają święta Bożego Narodzenia w kalendarzu prawosławnym i grekokatolickim. W Wigilię – 6 stycznia - w cerkwiach w Polsce odbyły się nabożeństwa, dzielono się prosforą i poświęconym chlebem. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia po 40-dniowym poście wierni tych dwu obrządków zasiądą do suto zastawionych stołów. Podobnie jak w...więcej»

07.01.2010 opublikowano w Wiadomości

Pierwszy w Polsce Sąd Elektroniczny

 Pierwszy w Polsce sąd elektroniczny został uruchomiony w Lublinie. Jest  to pilotażowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, mający usprawnić polski system sądowniczy. E-sąd to wydział sądu rejonowowego w Lublinie, który zajmować się będzie postępowaniem upominawczym o niezapłacone rachunki, zarówno indywidualnych odbiorców usług...więcej»

05.01.2010 opublikowano w Wiadomości

To już naprawdę koniec!

Koniec roku 2009. W Polsce nie okazał się tak dramatyczny, jak można było sądzić po prognozach w 2008 (początek światowego kryzysu finansowego). Sądząc po atmosferze polskich miast będzie się działo: największa impreza w Łodzi – Maryla Rodowicz i Doda (relacje w TVP2), Warszawa już kolejny raz z rządu organizuje koncert na placu Konstytucji – masa...więcej»

31.12.2009 opublikowano w Wiadomości

"Trzynastka" nie jest pechowa

Trzynasty rok działania Fundacji SEMPER POLONIA nie okazał się pechowy, a wręcz odwrotnie. W 2009 r. zrealizowaliśmy wiele udanych programów i projektów. Podsumowując minione 365 dni chciałbym przywołać trzy wydarzenia, które zapadły mi w pamięci. W marcu na posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą...więcej»

31.12.2009 opublikowano w Wiadomości

Koniec systemu komunistycznego

20 lat temu w Polsce formalnie zakończył się okres komunizmu, który trwał od 1945 roku do 1989. Ustawą z 29 grudnia 1989 (tzw. nowelą grudniową) Sejm PRL wprowadził zmiany w Konstytucji, zmieniając nazwę państwa i centralnych urzędów państwowych. Ustawa weszła w życie 31 grudnia 1989 r. Zmiany te umożliwiły półdemokratyczne wybory parlamentarne...więcej»

30.12.2009 opublikowano w Wiadomości

32 Europejskie Spotkania Młodych Taize w Poznaniu

W Poznaniu od 29 grudnia trwają 32. Europejskie Spotkania Młodych. To coroczne spotkania młodzieży z Europy, organizowane przez Wspólnotę z Taize. W tym roku stolicą jest Poznań, zaś w spotkaniach uczestniczy ok. 30 tysięcy młodych ludzi z całej Europy.Wspólnotę z Taize założył charyzmatyczny Szwajcar, ewangelicki teolog, brat Roger. Osiadł w...więcej»

30.12.2009 opublikowano w Wiadomości

Autorski przegląd wydarzeń sportowych

Autorski przegląd sportowych wydarzeń 16.12.2009         Samopoczucie kierownictwa Polskiego Związku Piłki Nożnej ciągle jest odwrotnie proporcjonalne do miejsca polskiego futbolu w świecie. Ostatni ranking FIFA plasuje polską reprezentację na 58. miejscu. Tak nisko nie jesteśmy notowani w żadnej innej istotnej...więcej»

28.12.2009 opublikowano w Sport
Piłsudski w Poznaniu, źródło:www.poznan.pl/powstanie
Delegaci na Sejm Dzielnicowy, www.poznan.pl/powstanie
Ignacy J. Paderewski w Poznaniu, www.poznan.pl/powstanie

91 rocznica Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2009 przypadała 91 rocznica powstania wielkopolskiego 1918 roku. W Poznaniu i całej Wielkopolsce odbyły się uroczystości obchodów 91 rocznicy powstania wielkopolskiego 1918 roku. Tradycyjnie na ulicach Poznania pojawili się powstańcy w mundurach z epoki, miłośnicy historii ze Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion...więcej»

28.12.2009 opublikowano w Wiadomości
Krakowskie szopki wystawione na Rynku.
Figura z włoskiej szopki na wystawie w Krakowie.
Ponadmetrowej wysokości figury szopki w Bydgoszczy.
Nowoczesna szopka w akademickim kościele św. Anny w Warszawie.

Szopki bożonarodzeniowe

Tuż przed Wigiliją niemal w każdym mieście w Polsce odbywa się konkurs lub prezentacja szopek Bożonarodzeniowych. To stosunkowo młoda, świecka tradycja.Ale zwyczaj wystawiania szopek w kościołach ma conajmniej kilkaset lat i sięga czasów średniowiecznych. Zaczęło się w Jerozolimie, gdzie kilkaset lat po śmierci Chrystusa rozpoczęto obchodzenie...więcej»

24.12.2009 opublikowano w Wiadomości

Wyświetlono artukyły od 2296 do 2304 ze wszystkich 2324