Bardzo Liberalnie – retrospekcja Libery

W jednej z najstarszych warszawskich galerii, Zachęcie, trwa wystawa Zbigniewa Libery: 125 najsłynniejszych prac artysty tworzonych przez ostatnich 30 lat, najlepiej odzwierciedlają jego artystyczne  inspiracje. Zadebiutował w początku lat 80-tych i tworzy do dziś. Jego fotografie, kolaże, instalacje video, wzornictwo przemysłowe jak w...więcej»

03.02.2010 opublikowano w Kultura

Brawa dla… pokonanych

Najgłośniej ostatnio było o piłce ręcznej. Reprezentacja Polski zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach Europy.  To w piłce ręcznej osiągnięcie historyczne. Mimo, że były chwile, gdy wydawało się nawet, że medale będą nasze! Tak świetnie grali. Szli przez turniej jak huragan, prezentowali „ręczną robotę”, jako hołd składany nieustannemu...więcej»

02.02.2010 opublikowano w Sport
Prezydent RP, Lecha Kaczyński podczas obchodów. Fot. Agencja Gazeta
Brama główna. Fot. archiwum muzeum Auschwitz.
Widok obozu od strony rampy kolejowej. Fot. archiwum muzeum Auchwitz
Niemowlę urodzone w Auschwitz. Fot. archiwum muzeum Auschwitz
Dzieci z Auschwitz, w dniu wyzwolenia obozu pokazują swoje numery. Jedno z najsłynniejszych zdjęć obozowych. Fot. archowum muzeum Auschwitz.

65 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu

Na uroczystą rocznicę obchodów wyzwolenia obozu koncentracyjnego (27.01.1945) przyjechało 150 byłych więźniów obozu, oraz najważniejsze głowy w państwie- Prezydent Lech Kaczyński, Premier Donald Tusk, szef Parlamentu Europejskiego- Jerzy Buzek, a także Premier Izraela- Benjamin Netanjahu. Prezydenta Rosji reprezentował minister oświaty Rosyjskiej...więcej»

29.01.2010 opublikowano w Wiadomości

Obrona Domu Polskiego w Iwieńcu. Zwolennicy Terest Sobol i Andżeliki Borys na schodach. Fot. AFP.
Andżelika Borys i Teresa Sobol. Fot. serwis kresy24.pl

Konflikt wokół Domu Polskiego w Iwieńcu

Sytuacja wokół Domu Polskiego w Iwieńcu, po tygodniu od rozpoczęcia kryzysu nieco się ustabilizowała. Zniknęły patrole milicyjne i tajniacy, ale działacze Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez władze w Mińsku, wciąż pełnią w nim dyżury. Reżim Łukaszenki stosuje jednak wobec Polaków administracyjne represje: zakazał Teresie Sobol...więcej»

29.01.2010 opublikowano w Wiadomości

Powstaje e-Polska

Na początku stycznia Sejm jednogłośnie przyjął ustawę o informatyzacji. Ustawa musi jeszcze przejść akceptację Senatu, a następnie zostanie przedstawiona do podpisu Prezydentowi. Potem vacatio legis (3 miesiące) i teoretycznie może zacząć obowiązywać od końca maja. Autorem ustawy i koncepcji jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji,...więcej»

25.01.2010 opublikowano w Wiadomości

Obrazy ceramiczne z Janem Pawłem II wypuściła Ceramika Paradyż

Wytwórnia ceramiki Paradyż wypuściła pamiątkowe obrazy ceramiczne z Janem Pawłem II. Limitowana seria – 10 tysięcy egzemplarzy – przedstawia modlącego się Papieża na tle gór.Na obrazie oprócz papieża widac obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz tekst podziękowania za wsparcie budowy Centrum w 4 językach: po polsku, po niemiecku, po...więcej»

25.01.2010 opublikowano w Wiadomości

Calkowity zakaz palenia w Polsce... za rok?

Specjalna komisja sejmowa zaakceptowała końcowy kształt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Oznacza to, że jeżeli Sejm przegłosuje ten projekt – na całym terytorium Polski zacznie obowiązywać zakaz palenia w miejscach publicznych. Nie wolno będzie palić w restauracjach, pubach, na plaży,...więcej»

25.01.2010 opublikowano w Wiadomości
Wielokropek. Fot. Agencja Gazeta
Prezentacja makiety Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Fot. Agencja Gazeta
Symboliczna inauguracja działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 2009. Fot.Agencja Gazeta
Głośny projekt z 1995 roku Zbigniewa Libery, kóry z klocków Lego zbudował makietę obou koncentracyjnego. Kultowy eksponat wielu muzeów sztuki współczesnej na świecie. Zestaw wyprodukowano w 3 egzemplarzach, jeden trafił do prywatnej kolekcji za 100 tys. dolarów. Drugi prezentowany jest obecnie na wystawie retrospektywnej Libery w Zachęcie.
Joanna Rajkowska (na zdjęciu) w 2002 roku zainstalowała na rondzie de Gaulle`a w Alejach Jerozolimskich palmę, która od razu podzieliła warszawiaków, ale dziś nikt sobie Alej bez niej nie wyobraża. Fot. Jacek Piotrowski, ze strony autorki.
Podświetlane, różówe jelonki Luizy Marklowskiej i Hanny Kokczyńskiej, rozbijały smutek przestrzeni publicznej najpierw w Warszawie, teraz w Katowicach.

Fruwa sobie Wielokropek

Ten tekst jest o Wielokropku, którego nie ma. Okolice ulic Żelaznej i Chłodnej. Przytulne warszawskie rejony, z biurowcami i kafejkami. Pomiędzy nimi pustawe zakłady szewskie, stare bramy kamienic, w których królują koty. Klimat trochę jak na Pradze, historia – zupełnie inna. Rudery przedwojennych domów, mur, napis na chodniku: „tu stał mur...więcej»

22.01.2010 opublikowano w Kultura

Pomoc publiczna dla Polonii coraz większa

Rośnie pomoc publiczna dla Polonii na świecie. W tym roku Senat RP rozdzieli 75 milionów złotych na różne cele, zgodnie z przyjętymi priorytetami i kierunkami zadań zleconych. Z tego 60 milionów przeznaczonych zostanie na zadania programowe, zaś 15 milionów na zadania inwestycyjne. Senat ostatecznie zakończył się etap przyjmowania i...więcej»

20.01.2010 opublikowano w Wiadomości

Wyświetlono artukyły od 2278 do 2286 ze wszystkich 2324