Irlandia: Głosujmy razem

W związku z potrzebą zwiększenia świadomości obywatelskiej wśród imigrantów z Unii Europejskiej, przebywających na terenie miasta i hrabstwa Cork, w październiku zainaugurowano kampanię informacyjną „Voting Together”, przygotowaną przy udziale Community Foundation for Ireland. W spotkaniu, obok licznie reprezentowanej społeczności polskiej, wzięli również udział przedstawiciele imigracji litewskiej, francuskiej, węgierskiej i duńskiej. Specjalnymi gośćmi byli Lord Mayor Catherine Clancy, poseł T.D. David Stanton oraz szef biura informacji Parlamentu Europejskiego z Dublina, Francis Jacobs. Obecni byli również przedstawiciele władz Cork City Councill, uniwersytetu UCC, Saint Vincent de Paul oraz konsulatów Węgier i Danii. 

Podczas spotkania wiele razy padały słowa:  „Aby Twój głos był słyszalny musisz się zarejestrować”, albo: „Jeśli chcesz mieć wpływ na to, co się dzieje dookoła Ciebie, zarejestruj się i głosuj w wyborach lokalnych”. Nie bez przyczyny, bowiem z danych z roku 2013, uzyskanych z Franchise Office urzędu miasta w Cork wynika, że na 1295 osób, deklarujących pochodzenie z krajów EU i ujętych w spisie wyborców, w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddały swój głos tylko 344 osoby. W całym hrabstwie natomiast, na 5015 uprawnionych do głosowania, głosowało tylko 1721 osób. 

Lord Mayor Catherine Clancy podkreślała, że została wybrana radną różnicą zaledwie kilku głosów, więc każdy ma wpływ na wybór swoich radnych. Poseł David Stanton wskazał na wagę tej kampanii i pochwalił Centrum Together-Razem za inicjatywę, deklarując gotowość pomocy i podkreślając jak ważny jest udział innych narodowości w wyborach. Wojciech Białek, dyrektor Centrum Together-Razem zauważył, że” Irlandia stała się dla wielu z nas już drugim domem, tutaj nasze dzieci chodzą do szkół, nierzadko same posiadają obywatelstwo irlandzkie i ważne jest aby mieć wpływ na sprawy lokalne”.  

W ramach programu odbędą się szkolenia liderów oraz kampania medialna i informacyjna. Już na spotkaniu inauguracyjnym zaprezentowano specjalną stronę internetową w języku angielskim (www.votingtogether.org), na której znajdują się informacje o prawie do głosowania, jak się zarejestrować, jakie znaczenie ma władza lokalna oraz władza, realizowana przez instytucje EU. Na stronie zainstalowano tłumacza, dzięki czemu jest możliwe jej czytanie we wszystkich językach europejskich. Wyemitowano również klip promocyjny kampanii „Voting Together”, który można obejrzeć na stronie internetowej www.votingtogether.org  oraz na youtube Together Razem.    

Najbliższe bezpłatne warsztaty odbędą się 4 listopada 2013 r. w Centrum Together-Razem, a kolejne 11 listopada 2013 r., w godzinach od 17.00 do 20.00. Rejestrować się można poprzez stronę www.votingtogether.org.

Na podstawie informacji Elżbiety Królik

pp

22.10.2013 10:51 opublikowano w Organizujemy się, Organizacje społeczne